531162

807. PEHR HILLESTRÖM, "En Qvinna slagtar höns".

Utförd omkring 1775. Uppfodrad duk 56 x 44 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Tidigare i fru Marianne Alexanderssons samling, Stockholm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/6 615 - 8 820 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gustavianskt skildrat av Pehr Hilleström", 28 mars - 28 april, 1929, kat nr 60.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Johan Jinnerot

Johan Jinnerot
Specialist äldre konst

+46 8-614 08 58
johan.jinnerot@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto