834
521994

Evaristo Baschenis

(Italien, 1617-1677)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 200 - 34 900 EUR
27 400 - 36 500 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Evaristo Baschenis
(Italien, 1617-1677)

Stilleben med musikinstrument

Signerad Evaristo Baschenis, Bergamo. Uppfodrad duk 52 x 68 cm.

Proveniens

Rapps Konsthandel, Stockholm

Rapps Konsthandel, Stockholm, "Stilleben från 1600-talet", 1953, kat nr 1, avbildad.

En version av denna målning finns i Pinacoteca di Brera, Milano.

Vi tackar Fred G Meijer vid Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie i Haag för hjälp med attribuering baserat på foto.