838
498984

Jan Martszen de Jonge, hans krets

(Nederländerna, 1609-1647)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
(Nederländerna, 1609-1647)

JAN MARTSZEN DE JONGE, hans krets, olja på pannå.

Kavalleribatalj, scen från 30-åriga kriget. Förstärkt pannå 73 x 107 cm.

Ytsmuts. Retuscher. Skavmärken längs ramens kant. Repor. Smärre krackelyr. Förstärkt pannå.

Proveniens

Rapps Konsthandel, Stockholm.
Bukowski Auktioner, auktion 386, 4 nov 1970, kat nr 643.