Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
906
533048

Pehr Hörberg

(Sverige, 1746-1816)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Pehr Hörberg
(Sverige, 1746-1816)

"Gustaf III" (1746-1792) och "Sofia Magdalena" (1746-1813)

Signerade Pehr Hörberg och daterade 1779. Tuschlavering, vardera 32,5 x 20 cm. Samtida förgyllda och bronserade ramar.

Formgivare