912
536535

Johan Leonard Björkfeldt

(Sverige, 1815-1848)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Leonard Björkfeldt
(Sverige, 1815-1848)

"Domkyrkan i Götheborg"

Signerad Leonard Björkfeldt och daterad 1837. Tuschlavering 27,5 x 38,5 cm. Samtida ram med förgyllda beslag.

Proveniens

Lina Wimnell 1813-1887), konstnärens syster;
I arv till Estrid Holmer f. Wimnell, Stockholm.

Förlaga till litografin ”Göteborg och Domkyrkan”, den kanske mest uppmärksammade av de göteborgslitografier till vilka Björkstedt gav impulsen. En blyertskiss till teckningen finns i Göteborgs Stadsmuseum. Domkyrkan är den tredje domkyrkan belägen på samma plats. Den första, Gustav Adolf kyrkan, invigdes 1633. 1721 brann den och 211 bostadshus. Redan följande år var den andra domkyrkan färdig. Den brann ner 1802 tillsammans med 179 bostadshus. Den tredje, nuvarande domkyrkan, invigdes 1815. Den ritades av arkitekt Carl Wilheln Carlberg.