"Börian af Bataillen-Slaget vid Ölands södra udde 26 juli 1789/ Hans Kongl Höghet Stor Amiralens infart till Carlskrona"
Ett par.Signerade: Ritad efter Naturen af J. P. Cumelin. Tuschlavering/akvarell över konturetsning, 28,5 x 41 cm.
Numrerade vardera på baksidan 8 och 7. Samtida förgyllda och bronserade ramar.
Emil Hultmark, "Svenska kopparstickare och etsare 1500-1944", 1944, sid 73-74.