918
536739

Louis Jean Desprez och Fransesco Piranesi

(1700-tal)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(1700-tal)

"Le "Temple de Sérapis" à Pouzzoles" och "Le Temple d'Isis à Pompéi"

Ett par. 48 x 79 cm vardera.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Åminne, Finland.

Nils G. Wollin "Gravures originales de Desprez", motivet omnämnt sid 112, nr 5 och sid 113, nr 7, samt jfr gravyrer kat nr 56 och 57 avbildade sid 158.