922
499847

Okänd konstnär möjligen 1500-tal

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Birgitta Birgersdotter, känd som den Heliga Birgitta

Med en gammal attribution ”Heliga Birgitta /Målning i pergament”, på baksidan. Brunt bläck och gouache på pergament. Oval 4,3 x 3,2 cm. Passepartout i elfenben.

Birgitta Birgersdotter var en svensk författare, teolog, klostergrundare, helgon och skyddspatron för Europa. Hon var dotter till Upplands lagman Birger Persson till Finsta och till Ingeborg Bengtsdotter som tillhörde Folkungaätten. Både genom sina föräldrar och genom sin make Ulf Gudmarsson hörde hon till de politiskt ledande kretsarna i det medeltida Sverige. Hennes morfar var kusin till Magnus Ladulås så genom sin mor var Birgitta släkt med kungafamiljen.

Inga samtida porträtt av den Heliga Birgitta är kända. Den aktuella miniatyren skiljer sig markant från andra ”porträtt” av henne. Tills skillnad mot dessa, vilka framställer henne som nunna, oftast i religiös extas, är hon här ”realistiskt” framställd, bärande en alldaglig dräkt. Den blå-gröna bakgrunden påminner starkt om internationellt miniatyrmåleri från 1500-talet, i synnerhet engelskt. Ytterst få, om några, svenska miniatyrer från 1500-talet är kända.