940
501373

FRANCOIS VOLTAIRE (1694-1778), OEUVRE COMPLETES DE VOLTAIRE, 71 vol, Charles-Guillaume Ettinger, Gotha 1784-1790.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Fin komplett uppsättning om 71 volymer i samtida halvband av skinn med upphöjda bind, titelfält med präglad och förgylld text samt nummer. Volym XXXI om Newton med 14 illustrerade planscher.

Slitage, någon bokrygg med smärre skada på övre kant. Några få sidor med smärre skador och obetydligt hål.