943
515287

ALMANACKA, möjligen tryckt av Phillipe Pigouchet, Paris tidigt 1500-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Pergamentblad med delvis handkolorerade illustrationer, samt rikt dekorerade ramverk i träsnitt. 16 sidor. Möjligen samtida helband av odekorerat skinn.

Slitage, fläckar, något beskurna marginaler.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.
Exlibris: Axel Jönsson.