962
531483

PLAKETTER, två stycken, biskvi. Kejserliga porslinsmanufakturen, period Nicolaus II, August Karlovich, Timus, 1865-1943.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Rund form med porträtt i relief, förställande Nicolaus II och Alexandra, En signerad, daterade 191?. Diameter 9,4 resp 9,5 cm.

Compare with similar at the Hermitage in St Petersburg.