973
486361

BÄGARE, av Harmen Lüders, Hamburg (verksam 1658-1677), kotrollstämplad i S:t Petersburg 1794.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Delvis förgylld, raka sidor med smal fotkant. På livet graverade fält med de fyra evangelisterna, Matteus, Markus, Lukas och Johannes. Höjd 19,5 cm, vikt 645 gram.