977
478541

FILIGRANBÄGARE med LOCK, av Johan Friedrich Straub, Karlstad (verksam -1674-1713). Barock.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Delvis förgylld, på kulfötter, lock och liv med mantel av filigran, på locket kulknopp med filigran. Höjd 11 cm, vikt 163 gram.

Lockets filigran med små skador.