Madeleine Pyk – en samling F769
122
575120

Torsten Renqvist

(Sverige, 1924-2007)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Torsten Renqvist
(Sverige, 1924-2007)

"Hästlyftaren"

Signerad T.R. på sockeln samt signerad Torsten Renqvist och numrerad 5/9 under träsockeln. Koncipierad 1977. Mörkpatinerad brons. Höjd 46 cm.

Mailis Stensman, "Torsten Renqvist", 2002, jfr bild sid 241.

Formgivare