13
535012

Birger Simonsson

(Sverige, 1883-1938)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Birger Simonsson
(Sverige, 1883-1938)

"Flicka med cigarett"

Signerad Simonsson. Utförd 1928. Duk 100 x 75,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Conrad Pineus samling, Göteborg,

Konstakademien, Stockholm, 1930, kat nr 89, avbildad helsida i katalog i sid 13.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Samlarnas utställning. Svensk nutida konst 1906-1936", 23 januari - 17 februari 1937, kat nr 525.
Konsthallen, Göteborg, "Birger Simonssons Minnesutställning", 1939, kat nr 143.
Konstakademien, Stockholm, 1939, "Birger Simonssons Minnesutställning", kat nr 143.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm. "Conrad M Pineus samling", 11 april 1946, kat nr 290, avbildad i katalog pl. XIX.

Konstrevy, 1930, avbildad sid 230.
Sigfrid Ullman, "Birger Simonsson", 1933, avbildad pl. 20.
Carl Nordenfalk, "Katalog över Conrad M. Pineus konstsamling", 1940, upptagen under nr 123 samt avbildad på helsida sid 204.