133
577114

Augustin Cárdenas

(Kuba, 1927-2001)
Augustin Cárdenas, Utan titel.

Utan titel

Signerad AC och numrerad 6/6. Gjutarstämpel Fonderia Mariani Pietrasanta. Utförd cirka 1975. Mörkpatinerad brons. Höjd 38 cm. Monterad på stensockel.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 670 - 7 560 EUR

5 770 - 7 690 USD

Klubbat pris:
85 000 SEK
Tilläggslista

Utföra cirka 1975.
Fel proveniens i tryckta katalogen.
Proveniens: Galerie Bel'Art, Stockholm.

Proveniens

Galerie Bel’Art, Stockholm.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801