164
579925

Otto G Carlsund, (Tillskriven)

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
(Sverige, 1897-1948)

"Kärlek och bensin"

Färglitografisk affisch, 1930, tryckt av A. B. Offsettryck, Stockholm. Bladstorlek 100 x 70 cm. I huvudrollen Willy Fritsch och Lilian Harvey.

Tilläggslista

Omfattas inte av följerätt (d)/ No Droite de Suite

Under 1930 bodde Otto G. Carlsund i Stockholm och arbetade bla i Råsunda på Svensk filmindustri med dekorationer och affischer. Filmaffischerna som han då utförde signerades inte i trycket.

Formgivare