577555

Olof Ågren

(Sverige, 1874-1962)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Olof Ågren
(Sverige, 1874-1962)

Utsikt från Söder Mälarstrand

Signerad Olof Ågren och daterad 1916. Duk 65 x 79 cm.

Folke Holmér, "Stockholm sett av 1900-talets målare", SAK 1962, jämför avbildad variant av motivet utförd 1916 sid 172.