241
521018

Jesús Rafael Soto

(Venezuela, 1923-2005)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Jesús Rafael Soto
(Venezuela, 1923-2005)

Untitled (from the Jai-Alai series)

Signerad Soto och numrerad 65/300. Höjd 50 cm.

Formgivare

Soto, Jesus Rafael (1923-2005) venezuelansk målare och skulptör inom op- och kinetisk konst. Han började sin konstnärskarriär som pojke genom att måla biografaffischer i sin hemstad Bolivar. Hans utbildning skedde i Caracas och i Maracaibo 1947-1950 på Escuela de Artes Plasticas. Paris hägrade och han blev vän med Jean Tinguely, Victor Vasarely och andra artister som var knutna till Salon des Realités Nouvelles och Galerie Denise René. Soto skapade genomträngliga och interaktiva skulpturer som består av fyrkantiga trådar av tunna hängande rör, genom vilka betraktaren kan gå. Det har sagts om Sotos konst att den är oskiljaktig från åskådaren. Den är bara komplett genom den illusion, som blir ett resultat av betraktandet av föremålet. Sotos verk har från 1970 till 1990 visats både på Museum of Modern Art och Guggenheim Museum i New York som på Centre George Pompidou i Paris