263
526972

VICKE LINDSTRAND, vas, Orrefors 1936.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Graverad dekor av pärlfiskare. Signerad Orrefors Lindstrand 1115 - A2 - E.G. (gravör Emil Goldman) Höjd 34,7 cm.

Nagg på fotklacken, några mindre repor.

H. Ricke, U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", München 1986, jfr katalognummer 143, sid 115.

Modellen formgiven år 1931.