Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
34
574377

Olof Ågren

(Sverige, 1874-1962)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Olof Ågren
(Sverige, 1874-1962)

Motiv från Söder över Riddarfjärden

Signerad OÅ och daterad -15. Duk 43,5 x 77, 5 cm.

Proveniens

Kamrer Ivar Tynning, Kalmar.

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Olof Ågren", 1974, kat nr 24 (under titeln "Riddarfjärden").
Jämtlands läns museum, Östersund, "Olof Ågren", 1974.

Folke Holmér, "Stockholm sett av 1900-talets målare", SAK 1962, jämför avbildad variant av motivet utförd 1916 sid 172.