369
536872

PABLO PICASSO, fat, "Colombe brillante", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fajans, ristad dekor av duva i blått, vitt och svart. Signerad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Längd 32 cm, bredd 39 cm.

Små glasyrnagg på kanten.

Proveniens

Sydsvenskans samling, Malmö.

A Ramié, nr 218, sid 118.

Modellen utförd i 400 exemplar.