372
536828
PABLO PICASSO, prakturna, "Vase gros oiseau vert", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.

Fajans, dekor i vitt och grönt. Signerad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU 16/25. Längd ca 38 cm, bredd ca 44, höjd 58 cm.

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

27 086 - 32 503 EUR

Klubbat pris:
600 000 SEK
Tilläggslista

En sida med vertikal hårspricka; one side with vertical hairline crack.

Proveniens

Sydsvenskans samling, Malmö.

A. Ramié, nr 453, sid 238.

Övrigt

Modellen utförd i 25 exemplar.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19