Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
41
544721

Nils Nilsson

(Sverige, 1901-1949)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris

Nils Nilsson
(Sverige, 1901-1949)

NILS NILSSON, signerad NN, duk, utförd 1936.

"Bruden". 66 x 82,5 cm.

Ytsmuts.

Proveniens

Forstmästare Sven Tarras, Göteborg.
Därefter arv inom familjen.

Göteborgs Konstmuseum, "Nils Nilsson", 7 april - 27 maj 2001, avbildad i katalog sid 32.
Prins Eugens Waldermarsudde, Stockholm, "Nils Nilsson", 20 oktober - 25 november 2001, avbildad i katalog sid 32.

"Konst i svenska hem", band 1, upptagen samt avbildad sid 56 under samling 14: "Forstmästare Sven Tarras, Daltorpsgatan 21, Göteborg".
Jeff Werner, "Nils Nilsson", 1997, upptagen samt avbildad sid 199.