430
543097
ANNA PETRUS, lejon, Firma Svenskt Tenn, 1920-30-tal.
Anna petrus, lejon, firma svenskt tenn, 1920-30-tal.

Tenn, ostämplat. Längd 18 cm, höjd 14,5 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 167 - 2 709 EUR

Klubbat pris:
36 000 SEK
Proveniens

Enligt uppgift inköpt på 1930-talet på Svenskt Tenn av Robert Ljunglöf, son till snus-kungen Knut Ljunglöf, därefter i arv.

Övrigt

Modellen formgiven år 1926.