430
543097

ANNA PETRUS, lejon, Firma Svenskt Tenn, 1920-30-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Tenn, ostämplat. Längd 18 cm, höjd 14,5 cm.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på 1930-talet på Svenskt Tenn av Robert Ljunglöf, son till snus-kungen Knut Ljunglöf, därefter i arv.

Modellen formgiven år 1926.