437
570365

JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, 1960-tal, modellnr 2110.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Modellnummer 2110, benställning av valnöt, lös tennbricka. Diameter 78,5 cm, höjd 45,5 cm.

Smärre slitage.

Bordet inköptes på Svenskt Tenn år 1964. Modellen formgiven år 1950.