491
535390

R. GREMIGNI, golvarmatur, Italien, sannolikt 1910-20-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Alabaster, "De Tre Gracerna" uppbärande rundad alabasterskärm, fyrsidig sockel med två vädurshuvuden, bordyr, signerad R Gremigni. Höjd ca 125 cm.

Kantskador.

Enligt uppgift inköpt på Göteborgsutställningen 1923.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

49. Jonas Bohlin, dagbädd, "Concav", Källemo, Värnamo ca 1985.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK