514
509674

AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, Hjalmar Wikström Möbelsnickare, Stockholm 1920-30-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Palisander, åtta olika stora lådor, beslag och inläggningar av mässing, bakstycket märkt med metallbricka "HJ Wikström Möbelsnickare Stockholm". Längd 100 cm, djup 47 cm, höjd 77 cm.

Smärre skador och slitage, ett mässingsinlägg ersatt.

Otto Schulz (red), Tidskriften BOET 1928, jfr liknande modell avbildad sidan 170.
Nils G. Wollin, "Hemmet och den Moderna Smaken i Sverige", Natur och Kultur, Stockholm 1928. Jämför byrå med likadan uppbyggnad sid 69, bild nr 52.

Hjalmar Wikström hade sin verkstad på Banérgatan i Stockholm och var bl.a. en av de snickarmästare som utförde de Carl Malmstensritade möblerna på Ulriksdal, vid sidan av mer bekante Hjalmar Jackson.