Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
52
527101

Gideon Börje

(Sverige, 1891-1965)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Gideon Börje
(Sverige, 1891-1965)

Vy över Stockholm från fönstret

Signerad G. Börje och daterad 1919. Pannå 37 x 46 cm.

Gideon Börje var en svensk bildkonstnär, född i Stockholm, som debuterade under 1910-talets senare hälft som naivist. Han omnämns ofta i samma andetag som Eric Hallström. Efter resor till Frankrike och Italien på 20-talet kom hans måleri att präglas desto mer av en klar formgivning och klassisk balanserad komposition. Under 30-talet vidgas hans färgregister och han ägnar sig åt att måla det norrländska landskapet. Gideon Börje ingick i konstnärsgruppen Färg och Form.

Han målade gärna interiörer och stilleben och anses utan tvivel vara en av våra bästa målare av blomsterstycken. I auktionens målning framställs en enkel vardagsverklighet, vyn över Stockholm skymtas bakom skira gardiner och en doftande blomsterbukett. Interiörer från de borgerliga hemmens värld var ett av de återkommande motiven från Gideon Börjes tidigare verk – liksom i detta verk daterat 1919.

Formgivare

Gideon Börje var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm. Börje genomförde studieresor till Italien, Nordafrika och Paris. Han tillhörde den tredje Smedsuddskolonin, Falangen och Färg och form. Börje brukar räknas till gruppen av svenska naivister som debuterade vid slutet av 1910-talet och nämns vanligen i samma andetag som Eric Hallström och Hilding Linnqvist. ”Från Slussen i storm” är en känd målning. Börje målade främst landskapsmålningar i starka färger.