559
567402
OTTO WRETLING, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal.

Mörkbetsat samt fanerat med björk, svärtat trä, rektangulär form med utfällbar skiva i ljus björk med stiliserade inläggningar, perforerad fot, höj- och sänkbart. Etikettmärkt IDEALBORDET TYP 1, Pat. ans 246/1936, Sverige, Danmark, Finland, England, Amerika. 112 x 68 cm, (utfällt 224 cm), höjd ca 68-79,5 cm.

Slitage.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 625 - 2 167 EUR

Klubbat pris:
17 000 SEK
Övrigt

Modellen patentsökt år 1936.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19