567402

559. OTTO WRETLING, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal.

Mörkbetsat samt fanerat med björk, svärtat trä, rektangulär form med utfällbar skiva i ljus björk med stiliserade inläggningar, perforerad fot, höj- och sänkbart. Etikettmärkt IDEALBORDET TYP 1, Pat. ans 246/1936, Sverige, Danmark, Finland, England, Amerika. 112 x 68 cm, (utfällt 224 cm), höjd ca 68-79,5 cm.

Slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK / 1 625 - 2 167 EUR
Klubbat pris
17 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto