565
545617

CARL MALMSTEN, bord, Sverige 1941-42.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Alm, bordsskivan med intarsiadekor i guanabara, silkesfanér, prima vera, söderhavsask, vit ask och askrot. Brännstämplat CM. 95 x 51,5 cm, höjd 65 cm.

Smärre slitage, något blekt.

Proveniens

Bordet beställt till Residenset i Vänersborg 1941.

Carl Malmsten-arkivet, skissnr 9488.