572
571935

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Beige tygklädsel, svarvade ben av bok. Längd ca 150 cm.

Fläckar, smärre slitage.

Proveniens

Inköpt 1959, därefter i arv.

Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-97) ritade möbler och textilier för NK åren 1952-64. Efter NK-tiden ritade hon möbler för en mängd andra företag, t.ex. OPE-möbler.
Möbelgruppen "Paradiset", formgiven år 1958, blev en försäljningsframgång för NK. Canapén "Lustgården" gjordes endast i ett mindre antal och är mycket ovanlig på marknaden.