592
539789

MATTA. "Duvhök". Oval form. Variant av och reliefflossa och gobelängteknik. 285 x 243 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Komponerad av Gustaf Fjaestad (Sverige, 1868-1948), vävd av systrarna Anna och Amelie Fjaestad 1927. Framsidan med spår av tygetikett.

Langetterad för ca sju år sedan. Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga skador.

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägarens familj i slutet av 1920-talet.