596
568398

MATTA. "Granen, grön". Gobelängteknik. 230,5 x 156,5 cm. Signerad AB MMF MR

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1949.

Obetydligt slitage, något smutsig. Bandkanatade kortsidor.

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sidan 29.