Arne Jones E1299
605
540052

MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 302,5 x 208,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar den orientaliska flätan, troligen senare fransar.