607
492363

MATTA. "Rutig blå halvflossa". Reliefflossa. 374,5 x 369,5 cm. Signerad MMF

Matta. "rutig blå halvflossa". reliefflossa. 374,5 x 369,5 cm. signerad mmf.

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1938. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, ställvis skadade fransar, många saknas.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

16 251 - 21 668 EUR

Klubbat pris:
480 000 SEK

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92