629
529916

MATTA. "Falurutan, blå". Rölakan. 372 x 274,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1952.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Baksidans ena hörn med spår av klister, kortsidorna med obetydliga skador, fransar saknas.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.