Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
633
525997

MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 212,5 x 168 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1952.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Fransar saknas.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.