Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
639
567517

MATTA. “Wahlund”. Rölakan. 447,5 x 279 cm. Signerad AÖ (Agda Österberg).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Komponerad 1956. Polykromt rand-, rut- och triangelmönster.

Något slitage, smärre fläckar. Kortsidorna med senare orientalisk fläta.

Tilläggslista

“Wahlund”, komponerad 1956.

Proveniens

Tillverkad 1956 för nuvarande ägarens familj.

Agda Österberg, Tre Bäckar, Varnhem.