652
571071

MATTA. "Timmermannen, röd". Rölakan. 226 x 158 cm. Signerad AB MMF V MW

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström Vaasa, Mai Wellner). Komponerad 1973.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Mycket ovanligt mönster på auktion.