535004

Gösta Sandels

(Sverige, 1887-1919)
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
11 500 - 13 200 EUR
12 000 - 13 800 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Gösta Sandels
(Sverige, 1887-1919)

Café Royal - Paris

Duk 65 x 58 cm.

Proveniens

Tidigare i konstnärens hustru Elaine Sandels-Lagerkvists samling, Stockholm.

Gösta Sandels levde och målade i en tid då konsten förändrades radikalt och modernismen vaknade. Han blev en del av denna era, som en av ”De unga” ställde han ut 1909 i Hallins konsthandel i Stockholm, en utställning som har kommit att representera det moderna genombrottet i det svenska måleriets historia. Fast egentligen var nog inte Gösta Sandels själv så värst revolutionär, livet ut blev han trogen sina förebilder Tintoretto, Delacroix, Cézanne, van Gogh och Ernst Josephson. Han var mer av en romantiker som ansåg att färgen var det avgörande. Han var alltid noggrann och tålmodig och ansåg att ”en målning skall man lära sig att hålla av, det går inte i första taget som allt annat”. Gösta Sandels inspirerades förstås även av sin samtid, Edvard Munch betydde mycket, särskilt hans motivkrets fascinerade den unge konstnären. Sandels produktion är sparsam, endast 32 år gammal avled han i Granada. Drabbad av tyfus och hög feber och i ett osaligt ögonblick snavade han till nära ett fönster, föll ut och bröt ryggen. Skadorna och febern därefter tog honom. Vid hans sida fanns konstnärsvännerna Hadar Jönzén och Gustaf Carlström samt hans unga hustru Elaine som han uppvaktat ihärdigt sen 1913. Tragedin fick den vackra flickan med det eldfängda lockiga håret från Bohuslän bära med sig livet ut, hos henne hade nog Gösta Sandels alltid en plats i hjärtat, även då hon gifte om sig med Pär Lagerkvist och tvillingsönerna Bengt och Ulf föddes.