89
535008

Ivan Ivarson

(Sverige, 1900-1939)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Klubbat pris
500 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Ivan Ivarson
(Sverige, 1900-1939)

"Flickan i fönstret"

Signerad I. Ivarson. Utförd 1934. Duk uppklistrad på pannå 91 x 100 cm.

Proveniens

Direktör Charles Nilssons samling, Stockholm.
Bukowski Auktioner, 12 - 15 maj 1987, kat nr 2, avbildad i katalog helsida i färg.

Konstakademien, Stockholm, "Ivan Ivarsons minnesutställning", 21 augusti - 15 september 1946, kat nr 84.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Göteborgskonst", oktober - november 1947, kat nr 195.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 11, upptagen under samling 951: "Direktör Charles Nilsson, Ulrikagatan 2, Stockholm", sid 561.
Konstrevy, 1940, avbildad sid 253.
Arne Stubelius, "Ivan Ivarson", 1954, avbildad sid 100.
Nils Ryndel, "Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg, Åke Göransson, Inge Schiöler : fyra färglyriker från västkusten", 1984, avbildad helsida sid 48.

Formgivare