118
581939

VÄVD TAPET. "Utflykt". Gobelängteknik. 157,5 x 198,5 cm. Signerad O. NYMAN. BN. KF. EJ.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

(Olle N, Barbro Nilsson, Kerstin Fredrikson, Edith Johansson). Vävd på Barbro Nilssons verkstad i Stockholm 1975. Baksidan med påsydd etikett.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar.

Bo Lindwall: Olle Nyman, Sveriges Allmänna Konstförening, Publikation 94, Uddevalla 1985, färgplansch sid 122.