Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
124
585118

TYG, GARDINLÄNGD OCH PROVBITAR, 5 ST. Bomullsvelour. Olika rosaröda nyanser och mönster. Verner Panton.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Tyget 327 x 119 cm, gardinen 264 x 119,5 cm, provbitarna ca 104-118 x 120 cm vardera. Mönster: "Curve", "Circle", "Square" och "Stripe". Stadkanten på vissa av delarna märkt MIRA - SPECTRUM DESIGNED BY Verner Panton FOR MIRA - X AG. Originaltryck från 1973-77. Vissa delar med originaletiketter. (7)

Obetydliga veckslitage, någon har obetydliga fläckar och skador. Tyget något avkortat.

Proveniens

Haslund interior, Köpenhamn.