124
585118

TYG, GARDINLÄNGD OCH PROVBITAR, 5 ST. Bomullsvelour. Olika rosaröda nyanser och mönster. Verner Panton.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Tyget 327 x 119 cm, gardinen 264 x 119,5 cm, provbitarna ca 104-118 x 120 cm vardera. Mönster: "Curve", "Circle", "Square" och "Stripe". Stadkanten på vissa av delarna märkt MIRA - SPECTRUM DESIGNED BY Verner Panton FOR MIRA - X AG. Originaltryck från 1973-77. Vissa delar med originaletiketter. (7)

Obetydliga veckslitage, någon har obetydliga fläckar och skador. Tyget något avkortat.

Proveniens

Haslund interior, Köpenhamn.