18
571422

ARNE JACOBSEN, "Grand Prix", stolar, 6 st, Fritz Hansen, Danmark, sannolikt 1950-60-tal.

Arne jacobsen, "grand prix", stolar, 6 st, fritz hansen, danmark, sannolikt 1950-60-tal.

Nr 4130, teak, formpressad rygg och sits, profilerade ben. Två med inpressad märkning, två med etikett daterad 1968.

Slitage. (6)

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 179 - 2 723 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK

Modellen formgiven år 1955 och vann Grand Prix på "Triennalen" i Milano år 1957.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77