Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
18
571422

ARNE JACOBSEN, "Grand Prix", stolar, 6 st, Fritz Hansen, Danmark, sannolikt 1950-60-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Nr 4130, teak, formpressad rygg och sits, profilerade ben. Två med inpressad märkning, två med etikett daterad 1968.

Slitage. (6)

Modellen formgiven år 1955 och vann Grand Prix på "Triennalen" i Milano år 1957.