"Sleepless Night", 2005
Signerad Helena Blomqvist och numrerad 4/5 a tergo. Lambda-print monterad på akrylglas 75 x 100 cm.
Angelika Knäpper Gallery, Stockholm.
Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad helsida.
Ur serien "The Dark Planet".
Motivet har bland annat visats 2006 på Blomqvists utställning "The Dark Planet" hos Knäpper & Baumgarten, Stockholm, samt på "Stories from Another World" på Fotografiska i Stockholm 2012.