189
540242

Yves Marchand & Romain Meffre

(Frankrike)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Yves Marchand & Romain Meffre
(Frankrike)

"Ballroom, Lee Plaza Hotel, Detroit, 2006"

Signerad Marchand och Meffre på etikett a tergo. Framtagen 2010. Upplaga 4/9. Lambda C-print monterad på aluminium och ramad, bildyta 95 x 120 cm. Total upplaga 9 + 2 AP.

Proveniens

Gun Gallery, Stockholm.

Yves Marchand och Romain Meffre m.fl, "The Ruins of Detroit", 2010, avbildad helsida sid 195.