218
580506

Dana Sederowsky

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Dana Sederowsky
(Sverige, Född 1975)

"Adult Toys, New York 1998"

Signerad Dana Sederowsky och numrerad 2/6 a tergo. Analog C-print 70 x 100 cm.

Dana Sederowsky är konstnär utbildad på Fotohögskolan i Göteborg 1996-1999 och Valands Konsthögskola 2004-2006. Hon arbetar med fotografi och videoperformance efter ett eget strikt konceptuellt regelverk. Videoverken är ofta repetitiva i monologform, undersökningar av språket, alltid med konstnären själv direkt riktad mot betraktaren för att få betraktaren att möta sig själv.
Den stiliserade figuren Dr. Dana skapade Sederowsky 1998. Karaktären har vi kunnat följa via projektet Dana Aid i ett flertal fotografiska serier och videoverk.

Sederowskys bilder kunde senast ses på Fotografiska i Stockholm under maj - augusti 2014. Hon kommer att ha en stor separatutställning på Göteborgs Konsthall 21 februari - 19 april 2015.